12 Temmuz 2008 Cumartesi

BİBERONLA BESLEME


Bebekleri Biberon ile Besleme Tekniği


Biberonla besleme, bebeğin anne memesini almamasına ve bazı hastalıklara neden olabileceği için önerilmemektedir. Zorunlu kalındığı durumlarda ise aşağıdaki önerilere uyulmalıdır; 
Biberonun deliğinin genişliği kontrol edilmelidir. Bunun için mama konulduktan sonra biberon ters çevrilir. Mama biberondan önce ip gibi sonra damla damla akmalıdır. Sürekli olarak ip gibi akan ya da sürekli olarak damlayan deliği olan biberonlar uygun değildir.

-Bebek yarı oturur durumda iken biberon verilmelidir.
-Biberon bebeğin eline bırakılmamalıdır.

-Bebeği besleyenlerin sayısı azaltılmalıdır. Her yetişkinin bebeği tutma, etkileşme ve onunla     konuşma biçimi farklıdır.

-Mümkün olduğunca bebeğinizle deri teması içinde olun. Biberonla emzirdiğiniz halde biberon verirken giysinizi sıyırarak bebeğin göğsünüze yaslanmasını sağlayabilrsiniz.

-Kollarınızı dğişimli kullanın.
-Bebeğinizin emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde bırakmasına izin verin.
-Zaman tanıyın. Meme emen bebek keyif ve emme zevkini devam ettirmek için memenin içindeki süt bittikten sonra da emmeye devam eder.
-Biberonla besleme konusunda kaygılanmayın. Bebeğinizi biberonla da iyi bir şekilde besleyebilir ve ona yeteri kadar sevgi gösterip sarılabilirsiniz.
-Bebeğin her öğünde aldığı miktar yazılarak günlük miktar ölçülmelidir.

Biberonla Besleme


-Bebeğin yanağına parmağınızla veya emziğin ucuyla hafifçe vurarak bebeğin biberona yönelmesini sağlayın.
-Biberona biraz eğim vererek mamanın biberonun ağız kısmını tamamen doldurmasını sağlayın. Böyle yapılmazsa bebek hava yutabilir ve bebekte gaz oluşmasına neden olur.
-Yarı oturur durumda beslerseniz, bebek dah akolay yutkunabilir.
-Beslemeden önce mama önlüğü takın.
-Bebek alışık olmadığı için ilk günlerde fazla mama almak istemeyebilir.
-Biberondaki mamanın ağızlıktan akma hızının uygun olduğundan emin olun. Biberonu ters çevirip kontrol edebilirsiniz. Süt dökülüyor veya fışkırıyorsa çok hızlı akıyor demektir. Bir veya iki damla akıyorsa hızı çok yavaş demektir. Önce biraz süt fışkırıyor ve sonra birkaç damla geliyorsa hızı uygun demektir.
-Bebeğiniz sütün tümünü bitirdiğinde, biberonu çekin. Hala emmek istiyorsa küçük parmağınızı emembilir.
-Uzun süre emdikten sonra bile biberonu bırakmıyorsa, küçük parmağınızı biberon memesinin yanından kaydırarak hafifçe bebeğin ağzına sokun ve biberonu çıkarın.

-Biberon ağzındayken uyuya kalırsa yutmuş olabileceği hava nedeniyle kendini tok hissediyordur. Oturur konuma getirip gazını çıkartın ve istiyorsa kalan sütünü içirin.Biberonla Beslemenin Faydaları 


-Bebek için daha uzun süreli tatmin; bebek anne sütüne göre daha uzun süre tokluk hisseder
-Bebeğin aldığı süt miktarı kolayca izlenebilir
-Anne için daha fazla özgürlük; emziren annenin mutlaka her öğün bebekle birlikte olması gerekir. Halbuki, biberon ile beslenen bebeklerde, bazı öğünlerde başka biri veya baba bu işi üstlenebilir
-Baba da bebeği besleyebileceği için bu olayı baba da paylaşabilir
-Bazen tıbbi engellerden dolayı anne sütü ile beslenme imkansız hale gelebilir
-Daha az aralıklarla beslenir
-Emziren anneler için normal yaşama ve iş hayatına dönüş yavaş gerçekleşmektedir 
-Emziren annelerde adet görme geciktiğinden, doğum kontrol önlemlerinin alınması da gecikmektedir
-Annenin giyim tarzını etkilemez anne memesini açmak zorunda kalmadığı için
-Bebeğini biberonla besleyen bir anne iki kişi için yemeye son verebilir
-Toplum içinde daha az stresli besleme

-Anne doğumdan önceki cinsel hayatına hızlıca dönerBiberonla Bebek Besleyenlere İpuçları


-Biberonun deliğinin uygun büyüklükte olduğundan emin olun
-Bebeğinizin ağzında biberon varken uyumamasına dikkat edin, bu aynı zamanda diş çürümesine ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilir
-Sırt üstü yattığında bebeği beslemeyin
-Çevrenin çok aydınlık ve gürültülü olmamasına özen gösterin
-Bebeğiniz çok acıkmadan onu besleyin
-Her zaman mamayı taze hazırlayın
-Hazırlanmış mamayı buzdolabı dışında bir yerde 1 saatten fazla tutmayın
-Her beslenmeden sonra kalan mamayı atın. Buzdolabında olsa bile şişe içinde bakteri üreyebilir
-Kullanma tarihi geçmiş mamaları kesinlikle kullanmayın
-Mamayı veya sütü mikrodalga fırında ısıtmayın. Mamanın içinde çok sıcak noktalar olabilir
-İlk yıl içinde şunları vermeyin; Çay, inek sütü, kolalı içecekler
-Hiçbir zaman emziği çocuğun boynuna asmak için, boynuna dolanacak ip vs. kullanmayın

Biberonla Beslemede Gerekenler


Biberonlar: Bütünüyle biberonla beslenen beslenen bir bebek için en az 3 adet büyük boy (250 mililitrelik) biberon şişesi gerekir. Fazladan biberon memelerine de gereksinim vardır. Böylece tıkanan memelerin yerine yenilerini kolayca kullanabilirsiniz. Biberona yerleştirilen tek kullanımlık içliklerle bebeğin yuttuğu hava en aza indirhgenmiştir.


Doğal Görünümlü Biberon Memeleri: Bu memelerin özelliği kullanım açısından da gerçek memeye çok benzemeleridir.


Geleneksel Biberon Memeleri: Bu memeler ile bebeğiniz gerçek memeden emerken yaptığı emme hareketini yapamaz. Saniyede iki üç damla süt akıtabilmesi en iyisidir.
Karın Ağrılarına Karşı Yapılmış Biberon Memesi: Süt içilirken biberona hava girecek biçmde yapılmıştır. Böylece biberon ağzının büzüşmesi önlenir, bebeğin hava yutması da önlenmiş olur.
Geniş Tabanlı Biberon Ağızları: Her biberon şişesine uymaz. Bebek emdikçe ağzı geniş tabana yaslanır, memenin ucu ağzın içinde idip gelir; böylece gerçek memeyi andırdığı düşünülebilir.


Ölçü Kabı: Sterilizasyon kabına sığacak büyüklükte olmalıdır.
Plastik Huni: Hazırlanan mamanın biberona boşaltılmasında kullanılır.
Plastik Kaşık: Mamayı karıştırmak için
Plastik Bıçak: Mamayı ölçeğe silme doldurmak için
Sterilize Edici Tablet: Soğuk suya katılan mikrop kırıcılar
Tuz: Süt kalıntılarını temizlemek için biberon memesinin içi yuzla ovulur
İç Kapak: Herşeyin mikrop kırıcı içinde kalmasını sağlar
Makas: Karton kutularını açmak için 
Şise Fırçası: Şişelerin içini temizleyebilmek için gereklidir. Yalnızca bu amçla kullanın ve arada sırada sterilize edin

Sterilizasyon ve Temizlik


Bebeğinizin besinine dokunacak herşeyi kullanmadan önce iyice yıkayıp sterilize etmelisiniz.. Beslenmeden sonra da kullanılan tüm malzemeler sıcak suyla yıkanmalı ve ardından steril edilmelidir. Sterilizasyon üç şekilde yapılabilir;

1- Kimyasal Malzemeler;

Kaba soğuk su koyup sterilizasyon sıvısını ya da tabletleri karıştırın. Tabletler çözündükten sonra, temizlenecek gereçleri suyun yüzeyine çıkmayacak biçimde içinde yerleştirin.
Kabı hafif hafif çalkalayarak şişelerin içinde kalan hava kabarcıklarını bütünüyle yok edin. Kabarcıkların içinde mikrop barınabilir. İç kapağı yerleştirip kapağı kapatın.
Gereçleri ilaçlı su içinde tutup, kullanacağınız zaman çıkarın kaynamış su ile durulayın. Kağıt havlu üzerinde süzdürün.

2- Elektrikli, Buharlı, Mikrop Öldürücü


Biberon şişelerini ve memeleri yerleştirebileceğiniz bu aygıtın kullanımı kolaydır. Hem çok pratik, hem de çok hızlıdır. Gereçleri aygıta koymadan önce herşeyi iyice iyi yıkayın.

3- Kaynatma


Gereçleri önce yıkayın, sonra 25 dakika kaynatın. Kabın içindeki herşeyin suya iyice batmış olmasına dikkat edin.

Yıkama: Tüm şişeleri, kapları biberon memelerini, plastik huniyi, kaşık ve bıçağı sabunlu sıcak suda yıkayın. Şişelerin içini süt kalıntılarını çıkarmak için frçayla temizleyin. Boynunu ve kapak vidası çevresini iyice ovuşturun. Memenin içini tuzla ovarak süt kalıntılarını temizleyin. Meme ucuna tuz doldurup parmaklarınızın arasında ovuşturun.Tüm gereçleri bol suda durulayın. Biberon memelerinin tıkanan deliklerini açınız.

Bulaşık Makinesi : Gereçleri bulaşık makinesinin sıcak su programında kolayca temizleyebilirsiniz. Fakat steril olmazlar.

Meme Başı Şaşkınlığı : Biberondan emmeyi öğrenen bebek, anne memesini reddeder. Meme başı şaşkınlığı adı verilen bir tablo ortaya çıkar. Anne sütü ile beslenmenin yetersiz ve başarısız oluşu çoğunlukla birkaç kez bile olsa denenen biberondur.

Biberon Çürüğü : Normal koşullarda süt sıvı bir besin maddesi olduğundan ağızda çok kalmaz ve çürük oluşumuna neden olmaz. Ancak çocuğun şekerli süt ile doldurulmuş biberonla beslenmesi ve bala veya reçele batırılmış yalancı emziğin uyumadan önce emdirilmesi yaygın bir alışkanlıktır. Ayrıca bazı anneler bebeklerini 2 sene gibi uzun bir süre anne sütü ile beslemektedirler. İşte bu şekilde beslenen çocuklarda 2-6 yaş arasında özellikle üst ön dişlerde yaygın kahverengi çürükler görülmektedir. Hatta çok ileri vakalarda dişlerin tamamı çürümektedir. Bu olay biberon çürüğü olarak adlandırılır. Etken devam ederse süt azılar da etkilenir.

Hiç yorum yok: